Młodzi ludzie poszukując zatrudnienia najczęściej popełniają wiele pomyłek. Wynikają one w głównej mierze braku doświadczenia. Jednym z elementarnych błędów pod tym względem jest to, że najczęściej pierwsza praca ma dostarczyć jako taki pieniądz, który będzie dopełnieniem kieszonkowego. Młodzi ludzie wybierają bez wyjątku tymczasowe korzyści, nie planując przy tym swojej ścieżki rozwoju w zawodzie. Co robić, aby wyeliminować takie błędy i jakie mogą z tego powstawać pozytywy?
Poradnictwo zawodowe – zatrudnienie na start
Doradca zawodowy powinien być zatrudniony we wszystkich szkołach średnich, tak by uprościć młodym ludziom zaprojektowanie sukcesu. Niestety, w naszych realiach jest to fikcja. Nierzadko brak wyraźnie sprecyzowanych planów zawodowych zostaje zakończona wybraniem nietrafionego kierunku studiów, po skończeniu którego albo nie daje się znaleźć zadowalającego zatrudnienia albo też bardzo prędko pojawia się wypalenie w zawodzie. By tego uniknąć warto jak najwcześniej spotkać doradcę zawodowego. U takiego specjalisty trzeba wypełnić specjalistyczne testy, na podstawie których zostaną określone umiejętności zawodowe. Jest to szczególnie istotne w przypadku introwertyków. Ciężko bowiem wyobrazić sobie osobę, która zazwyczaj jest zamknięta, w funkcji sprzedawcy lub barmana. Oczywiście, może taka osoba właściwie wykonywać przydzielone jej zadania, ale mało prawdopodobne jest, aby czerpała z pracy satysfakcję i zaszła na sam szczyt kariery zawodowej.
Zalety z konsultacji ze specjalistą
Korzystając z poradnictwa zawodowego można nastawiać się na jakiekolwiek bonusy. Przeważnie zwiększa się prawdopodobieństwo, że znaleziona praca stanie się satysfakcjonująca. Według przeprowadzonych badań, satysfakcja z przydzielonych obowiązków przenosi się w stopniu bezpośrednim na całościowy stan przyjemności z życia. Następnym plusem jest to, że doradca zawodowy zatroszczy się o to, aby kariera została odpowiednio przemyślana. Jest to ważne w szczególności dla młodych osób, które poszukują pierwszej pracy. Dobrze zwrócić uwagę, aby każda praca, oprócz środków pieniężnych przysparzała również zalety w formie osiąganego doświadczenia. Dzięki takiemu podejściu można będzie ciągle się kształcić i wspinać na następne szczeble kariery. Łatwo wyobrazić sobie szczególny przykład. Młody człowiek marzy o tym, aby zostać bankierem. W szkole średniej dorabia, doręczając gazety. Studia mijają na łączeniu nauki z dorabianiem za barem. Teoretyzując, po obronie pracy magisterskiej osoba taka ma pełne kilka lat doświadczenia w danej branży. Jednak nie będzie ono użyteczne w zdobyciu upragnionego stanowiska. Bankierowi nie będą użyteczne przypuszczalnie ani umiejętności barmana ani doręczyciela czasopism. Zdecydowanie lepiej taka osoba by postąpiła, jeśli jeszcze podczas trwania nauki uczęszczałaby na praktykę zawodową w banku lub staż. Coraz więcej firm prywatnych i publicznych instytucji przyłącza się w organizacje wakacyjnych staży i praktyk, będących niepowtarzalną okazją do otrzymania cennego doświadczenia zawodowego. Można sobie przy okazji poszerzyć sieć kontaktów, które z pewnością okażą się niezmiernie użyteczne podczas poszukiwania pracy w dalszej perspektywie czasu. Należy pamiętać, że dobrze zaplanowana kariera to pierwszy krok do urzeczywistnienia marzeń zawodowych.