Rozmowa kwalifikacyjna to zawsze jest spory stres. Wielokrotnie stres ten będzie motywujący, jednak czasami może stać się tak, że poprzez za duże zdenerwowanie kandydat nie zaprezentuje się w tak dobrym świetle, jakby pragnął. Największe zdenerwowanie przeżywają osoby, które o zatrudnienie starają się po raz pierwszy i nie posiadają jeszcze pod tym względem żadnego doświadczenia. Przed pierwszą rozmową rekrutacyjną warto przeczytać niedługi poradnik, aby wiedzieć, w jaki sposób się zachować, aby zrobić świetne wrażenie na potencjalnym pracodawcy.
Gdzie poszukiwać informacji?
Chcąc dowiedzieć się, w jaki sposób przyszykować się do przeprowadzenia rozmowy rekrutacyjnej oraz jak się podczas niej zachowywać, należałoby przeglądnąć tematyczne strony w Internecie. Jest to obfite źródło wiedzy, w którym można znaleźć wiele notatek tworzonych przez osoby, dla których selekcja pracowników to coś zwyczajnego. Można również zobaczyć uczelniane biuro karier. Takie instytucje nierzadko organizują dla swoich osób studiujących specjalne szkolenia zarówno z dziedziny tworzenia CV oraz listów motywacyjnych, jak również z przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Im bardziej się człowiek przygotuje do takowego wydarzenia, tym większe okaże się ewentualność sukcesu.
Co należy wiedzieć na start?
Poszukując zatrudnienia, w głównej mierze należy świetnie być świadomym tego, co pragnie się wykonywać. Chodzenie na wywiady kwalifikacyjne wybrane przypadkowo, to tylko marnowanie czasu – można by go przeznaczyć na dokształcenie się. Następnym krokiem jest stworzenie dobrego życiorysu oraz listu motywacyjnego, w którym pokrótce zaprezentuje się powody, dla których aplikuje się właśnie na to konkretne stanowisko. Po wstępnym pomyślnym rozpatrzeniu aplikacji najczęściej przychodzi czas na rozmowy rekrutacyjne.
Rekrutacja – podstawowe wymagania
Dwie główne sprawy jeżeli chodzi o rozmowę wstępną – to odpowiedni ubiór oraz punktualność. Jeżeli chodzi o ubiór, to konieczne jest, by był zadbany i elegancki. Trzeba poznać charakter konkretnej firmy. Jeżeli kandydat ubiega się na stanowisko w placówce bankowej, to dobrym rozwiązaniem będzie garnitur. Jeżeli będzie to praca fizyczna na budowie, wtedy wystarczająca będzie koszula. Strój musi być czysty i nie zmięty, tak aby od początku zrobić dobre wrażenie na prawdopodobnym szefie. Tak samo ważna jest punktualność. Zawsze należy docierać kilka minut przed wskazaną godziną. Nadgorliwość w tym względzie nie jest dobrze widziana. Przychodzenie na spotkanie pół godziny wcześniej nie przyczyni się do dobrego odczucia, a jedynie można stwarzać kłopot, szczególnie jeżeli nie będzie poczekalni.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
W pierwszej kolejności trzeba się wyspać. Zmęczony człowiek nie sprawia dobrego wrażenia. Wszystkie potrzebne świadectwa powinny być zapakowane w teczkę, tak aby się nie pomięły. Przydatne może okazać się również poczytanie o przedsiębiorstwie. Wymagane jest, by poinformowanym, jak długo istnieje na rynku, jakich ma najpoważniejszych kontrahentów oraz jakie są jej najistotniejsze atuty. Należy podejść do aplikacji z uśmiechem – optymistycznie nastawione osoby są o wiele lepiej odbierane niż ciągli maruderzy, którym nic w życiu nie przynosi satysfakcji.