Gospodarka rynkowa przed młodymi osobami którzy poszukują zatrudnienia stawia ogromne wyzwania. W wielu obszarach, poza posiadaniem odpowiedniego wykształcenia ważne jest także doświadczenie pozyskane na podobnym stanowisku. Bardzo często, to właśnie zdobyte wcześniej umiejętności mogą przesądzić o tym, że dany kandydat zdobędzie pracę etatową. Trzeba o tym pomyśleć jeszcze podczas nauki – w późniejszym etapie praktyka zawodowa może stać się kluczem do sukcesu. W jaki sposób zdobywać doświadczenie zawodowe, a przy tym nie być chłopcem czy dziewczyną na posyłki?
Zaplanuj karierę zawodową
Nastolatek, który wybiera szkołę średnią nie zawsze jeszcze jest do końca przekonany o tym, co chce w życiu robić. Również studenci często zmieniają profil kształcenia, gdyż początkowe wybory nie zawsze spełniają ich oczekiwania. Aby uniknąć ewentualnych pomyłek, warto przed ostateczną decyzją o kierunku drogi edukacji udać się do doradcy zawodowego, który na podstawie przeprowadzonej rozmowy oraz specjalistycznych testów wskaże predyspozycje zawodowe i doradzi, w jakim kierunku warto się rozwijać. Oczywiście, dobrze jest w takim przypadku wziąć pod uwagę osobiste zainteresowania. Żeby utwierdzić się w przekonaniu, iż wybór jest prawidłowy, można spróbować w ramach wolontariatu przez krótki czas sprawdzić się w potencjalnej roli. Kolejnym krokiem powinna być praktyka przygotowująca do zawodu. W szkołach średnich o profilu zawodowym, praktyki takie są obowiązkowym elementem zapisanym w profilu kształcenia. Także duża liczba szkół wyższych, przed wydaniem dyplomu wymaga, aby student wykonał praktykę zawodową w określonym wymiarze godzin. Zdobyte doświadczenie z pewnością przyniesie korzyści w przyszłości i ułatwi zdobycie wymarzonego zatrudnienia.
W jakich miejscach poszukiwać praktyk zawodowych?
Jeżeli chodzi o uczelnie wyższe, to warto skorzystać w tym względzie z porad jakich udzielają biura karier, które funkcjonują przy większości uczelni zarówno prywatnych jak i państwowych. Osoba studiująca jak również pracodawca umożliwiający odbycie praktyki u siebie w firmie muszą podpisać specjalną umowę określającą na przykład ilość godzin oraz szczegółowy program praktyk. Bardzo wiele firm decyduje się na organizowanie u siebie praktyk zawodowych. Korzyść z tego odnoszą obydwie strony – osoba która odbywa praktykę zdobywa doświadczenie, a pracodawca ma dodatkową osobę do pomocy.
Jakie można odnieść korzyści z odbywania praktyk zawodowych?
Jakie plusy można uzyskać z odbywania praktyk jeszcze w trakcie nauki? Można ich wymienić przynajmniej parę. W pierwszej kolejności, zdobywa się doświadczenie, które jest bardzo pożądane przez kolejnych rekruterów. Poza tym, praktykant oswaja się nie tylko z obowiązkami pracowniczymi ale także poznaje życie zawodowe – uczy się relacji międzyludzkich panujących w zakładzie zatrudnienia, jak również nabywa pierwszych umiejętności negocjacyjnych. Często jest też tak, że zadowolony z pracy praktykanta pracodawca proponuje takiej osobie lukratywne stanowisko po zakończeniu czasu trwania praktyk. Dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę i karierę zawodową zaplanować w taki sposób, aby w przyszłości nie mieć żadnych problemów ze znalezieniem wymarzonej pracy – konkurencja jest bowiem coraz większa. By umocnić swoją pozycję na starcie trzeba dobrze dostosować się do wymagań panujących na rynku zatrudnienia w naszym państwie.