Inwestycja we własną dochodową działalność nie zawsze przychodzi z łatwością, niekiedy trzeba poświęcić dużo pieniędzy, czasu i pracy. Własna działalność wymaga też pomysłu i, przeważnie, choćby elementarnej pomocy ze strony innych osób. Obecnie jest to coraz trudniejsze. Łatwiejszy start mają ci, którzy już na początku dysponują pewną kwotą, którą mogą zainwestować. Niekiedy wkład finansowy jest potrzebny do rozpoczęcia jakichkolwiek działań na rynku. Jeśli dana osoba nie ma wystarczającej sumy, może poszukać wspólnika i zaoferować mu późniejsze korzyści. Inną metodą, powszechnie dzisiaj wykorzystywaną, jest sięgnięcie po kredyt bankowy. Przy odpowiednio wysokiej zdolności finansowej i planowanych zyskach jest to całkiem opłacalna opcja, pozwalająca na niezależność względem ewentualnych wspólników.
Czy każdy przedsiębiorca może liczyć na kredyt? Wygląda to podobnie, jak w przypadku kredytów dla osób prywatnych, liczy się kilka istotnych czynników weryfikowanych przez bank. Osoba prywatna lub firma będąca kredytobiorcą daje dzięki temu gwarancję, że spłaci zobowiązanie w deklarowanym terminie. Także i tutaj posiadanie zabezpieczenia finansowego bardzo się przydaje, przy czym może to być gotówka, ale akceptowane są także inne formy, na przykład samochody lub nieruchomości. Takie aktywa stawiają kredytobiorcę w korzystnej sytuacji. Nawet bez nich można starać się o kredyt i dostać go, ale niekiedy chodzi o konkretną kwotę – im wyższa, tym bardziej trzeba być wiarygodnym dla banku. Czasami należy czekać, innym razem poszukać wśród ofert. Jeden bank będzie się wahał, a inny bez problemu udzieli kredytu w oczekiwanej wysokości.
Oczywiście sięgnięcie po kredyt i otrzymanie go to tylko początek trudnej drogi. Konsekwencją zadłużenia się w banku na duże pieniądze jest konieczność spłacania długu wraz z odsetkami, które czasami bywają bardzo wysokie. Jeśli biznes kręci się niewystarczająco dobrze lub pojawiają się choćby tymczasowe problemy, nietrudno jest popaść w problemy finansowe. Warto pomóc sobie w miarę dostępnych możliwości. Jeśli np. realizowana jest spłata kilku kredytów, dobrze jest je skonsolidować – to prawie zawsze powoduje zmniejszenie ogólnej kwoty zwracanej z tytułu różnych zadłużeń, poza tym wiąże się z łatwiejszym realizowaniem wpłat. Zamiast pilnować poszczególnych rat, spłaca się jedną, w dodatku często współuczestniczy w tym bank (można ustawić stałe zlecenie przelewu). Jest to rozwiązanie zautomatyzowane i mniej awaryjne, więc korzysta z niego wielu przedsiębiorców.
Kredyt może być bardziej korzystny w banku znanym z ofert dla firm lub prywatnych przedsiębiorców, warto więc skorzystać wcześniej z pomocy doradcy finansowego. Można też posłużyć się kalkulatorem, żeby samodzielnie porównać wszystkie powiązane koszty. Należy mieć na uwadze, że taki kredyt jest poważnym zobowiązaniem na długie lata, dlatego też wybór banku powinien być przemyślany. Czasami warto trochę poczekać, by zyskać korzystne warunki lub niższe opłaty dodatkowe. Takie kalkulacje są wpisane w bycie przedsiębiorcą.